Duracell Stay Charged Rechargeable AAA NiMH 750mAh Batteries (Pack of 4) 81364750
Product Code:
DU09023
Pack Of
1
Duracell AAA 750MAH Recharge Plus Battery Pack 4'sDuracell Rechargeable AAA 750 mAh Batteries, Pack of 4Duracell Recharge Ultra AA batteries are Duracells #1 longest-lasting per charge* and let you charge 400 times. With a Long-Life Ion Core you get amazing power in every battery. Plus, they come pre-charged so you can power your devices right away and will stay charged for up to 12 months, when not in use. Additionally, unused Duracell Recharge Ultra batteries are guaranteed to last 5 years.These powerful NiMH batteries work in any NiMH charger. With a longer-lasting charge and fewer recharges, Duracell Recharge Ultra AA batteries really do set themselves apart from the rest.*for rechargeable AA size, per charge in same deviceSuited for regularly used devices like wireless mouse or babyphone1.2vp4NiMH
- General
- Duracell AAA 750MAH Recharge Plus Battery Pack 4'sDuracell Rechargeable AAA 750 mAh Batteries, Pack of 4Duracell Recharge Ultra AA batteries are Duracells #1 longest-lasting per charge* and let you charge 400 times. With a Long-Life Ion Core you get amazing power in every battery. Plus, they come pre-charged so you can power your devices right away and will stay charged for up to 12 months, when not in use. Additionally, unused Duracell Recharge Ultra batteries are guaranteed to last 5 years.These powerful NiMH batteries work in any NiMH charger. With a longer-lasting charge and fewer recharges, Duracell Recharge Ultra AA batteries really do set themselves apart from the rest.*for rechargeable AA size, per charge in same deviceSuited for regularly used devices like wireless mouse or babyphone1.2vp4NiMH
| Type | Disposable & Rechargeable Batteries |
| Manufacturer | Duracell |
| Brand | Duracell |
| Colour | Black |
| Capacity | 750mAh |
| sIZE | AAA |
| Battery Type | NiMH |
| Size Code | AAA |
| Country of Origin | China |
| Size | AAA |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 120 |
| Height (mm) | 120 |
| Mercury (ppm) | 5 |
| OEM | 81364750 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Width (mm) | 83 |
| Cadmium (ppm) | No |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | 40 |
| RoHS Compliance Certification Reference | Compliant |
| WEEE Registration Number | WEE/MM8281AA |
| UK Battery Producer Registration Number | BPRN05559 |
| Battery Size Required | AAA 900mAh |
| Recharge Capacity (mah) | 900.00 |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Size | AAA 750mAh |
| Disposable/Rechargeable | Rechargeable |
| Batteries in Pack | 4 |
| 1.2v |
| NiMH |
| p4 |
| Suited for regularly used devices like wireless mouse or babyphone |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.